oszczędności a kryzys- czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
5 czerwca 2020
Kredyt Hipoteczny

Pandemia wirusa COVID-19 pociągnęła za sobą bardzo poważne konsekwencje finansowe. Dotyczy to zarówno finansów dużych firm, jak i domowych budżetów osób fizycznych oraz mikroprzedsiębiorców prowadzących niewielkie działalności gospodarcze. Jeśli pandemia obniżyła płynność finansową do tego stopnia, że pojawiły się problemy ze spłatą bieżących zobowiązań kredytowych, jednym z rozwiązań problemu jest kredyt konsolidacyjny.  Warto się zastanowić, kiedy się opłaca, a kiedy nie.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to usługa finansowa zbliżona do standardowej oferty kredytowej banku. W dużej mierze różnica polega na tym, że taki kredyt zaciąga się po to, by sfinansować inne zobowiązania kredytowe. Jednocześnie obniża się wtedy ratę kredytu poprzez wynegocjowanie lepszych warunków spłaty z danym bankiem, niż ze wszystkimi innymi kredytobiorcami lub poprzez wydłużenie okresu spłaty. Osiągnięcie takiej sytuacji jest możliwe w dwóch sytuacjach.

Obniżenie stóp procentowych, a kredyt konsolidacyjny

Jedną z okoliczności, w których warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym, jest moment, kiedy mocno spadają stopy procentowe, a poprzednie warunki kredytu były negocjowane z bankiem w mniej korzystnym okresie. Wiąże się to także z tym, że banki narzucają wtedy także wyższą marżę na swoje produkty. Konsolidacja może opłacać się wtedy, gdy poprzedni kredyt był zaciągany wiele lat wcześniej przy mniej korzystnych stopach procentowych. Kredyt konsolidacyjny może sprawić, że opłacalne będzie skonsolidowanie wszystkich zobowiązań i złączenie ich w jedną ratę na obecnych warunkach rynkowych. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku spowodowaną pandemią koronawirusa, wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe w najbliższym czasie nadal będą utrzymywane na niskim poziomie, co jest zapowiadane przez instytucje rządowe i przewidywane przez analityków rynków finansowych.

Wydłużenie okresu spłaty kredytów przez kredyt konsolidacyjny

Pandemia u wielu osób spowodowała zachwianie płynności finansowej. Dotyczy to między innymi branży rozrywkowej, gastronomicznej, a także handlu. Zamrożenie gospodarki zapewne w końcu się skończy. Zważając na to, kredytobiorcy będą mogli spłacić posiadane zobowiązania, o ile obniży się je w bieżącym czasie. Kredyt konsolidacyjny można zaciągnąć także w takiej formie, w której negocjuje się z bankiem skonsolidowanie długów przy jednoczesnym wydłużenia czasu spłaty. Zmniejsza to bowiem miesięczną ratę kredytu. Wydaje się to być idealnym rozwiązaniem dla osób, które z powodu pandemii chwilowo mają niższe dochody, ale przewidują unormowanie sytuacji po przywróceniu gospodarki do normalnego funkcjonowania.

Warto zaznaczyć, że konsolidować można przeróżne zobowiązania, takie jak:

  • kredyty samochodowe,
  • kredyty hipoteczne,
  • zobowiązania na kartach kredytowych,
  • zobowiązania na rachunkach bieżących.

Pamiętaj jednak, że przyznanie kredytu konsolidacyjnego wiąże się ze standardową procedurą oceny zdolności kredytowej. Osoby, które już zalegają z ratami, właśnie z tego powodu mogą mieć problem z dostaniem kredytu. Taki kredyt może być opłacalny dla wielu osób, ale nie zawsze będzie możliwy do dostania. Chcąc ocenić, czy warto go zaciągać w konkretnej sytuacji, najlepiej skontaktować się z ekspertem mFinanse i omówić szczegółowo sytuację.

 

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami