zbycie nieruchomości
7 maja 2019

Początek 2019 roku przyniósł zmiany dotyczące zasad opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Zmiany dotyczą zarówno spadkobierców, jak i osób realizujących tzw. własne cele mieszkaniowe.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT dotychczas sprzedaż nieruchomości była zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli nastąpiła po 5 latach od kupna, licząc od końca roku, w którym zakup został zrealizowany.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowych przepisach?

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem mFinanse

Zmiany dla realizacji tzw. własnych celów mieszkaniowych

 • Ze zwolnienia z PIT przy sprzedaży nieruchomości można było skorzystać również przed upływem 5 lat, pod warunkiem, że środki z jej sprzedaży przeznaczylibyśmy na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Obecnie też można skorzystać z takiego zwolnienia. Z małą jednak różnicą – należy to zrobić w ciągu 3 lat, podczas gdy do końca 2018 roku, były na to tylko 2 lata
 • Drugą zmianą dotyczącą osób realizujących własne cele mieszkaniowe, wprowadzoną w 2019 roku, jest konieczność podpisania ostatecznej umowy na zakup nowego mieszkania, która przenosi prawo własności do nieruchomości. Dotychczas wystarczała umowa przedwstępna
 • Spadkobiercy, którzy odziedziczyli nieruchomości i chcą ją zbyć mogą także skorzystać ze zwolnienia z PIT, jednak i w tym przypadku trzeba liczyć się z niewielką różnicą.

Zobacz też: Ulga mieszkaniowa – Kto może skorzystać?

Zmiany dla spadkobierców

Do końca 2018 roku okres 5 lat posiadania nieruchomości, liczony był od momentu nabycia spadku. Natomiast od początku 2019 roku termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił zakup lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. Dla spadkobiercy oznacza to, że może szybciej sprzedać nieruchomość bez konieczności odprowadzania od niej podatku dochodowego.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.