tarcza antykryzysowa 2.0 a pośrednictwo finansowe
18 maja 2020

Epidemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, który zmusił rząd i banki do podejmowania wszelkich działań mających na celu pomoc przedsiębiorcom. Propozycją władz państwowych jest tarcza antykryzysowa 2.0, czyli kolejna wersja pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorców. Zawiera ona rozwiązania umożliwiające osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą otrzymanie między innymi pożyczki od państwa lub zwolnienia z płacenia składek ZUS. Jak tarcza ma się do pośrednictwa finansowego?

 

Główne założenia w Tarczy Antykryzysowej 2.0

Pakiet antykryzysowy zaproponowany przez rząd opiera się na pięciu filarach. Przedsiębiorcom i pracownikom zostały zaproponowane rozwiązania i przywileje, z których można skorzystać po spełnieniu pewnych warunków.

 • Bezpieczeństwo pracowników – wartość pomocy w tym filarze wynosi około 30 miliardów złotych. Ma ona w założeniu pomóc pracodawcom zachować etaty swoich pracowników. Rząd oferuje między innymi dopłaty do wynagrodzeń, zawieszenie spłaty kredytu na 3 miesiące oraz wakacje od obowiązków administracyjnych.
 • Finansowanie przedsiębiorstw – rząd gwarantuje mikrofirmom, które zatrudniają do 9 osób bezzwrotną pożyczkę w wysokości 5 tysięcy złotych pod warunkiem, że nie zwolnią swoich pracowników przez 3 miesiące. Dodatkowo przedsiębiorcy otrzymają dodatkowe gwarancje de minimis, a podatnicy będą mogli wstecznie rozliczyć straty podatkowe w PIT i CIT.
 • Ochrona zdrowia – w tej części tarczy antykryzysowej, rząd planuje przeznaczyć około 7,5 miliardów złotych na służbę zdrowia.
 • Wzmocnienie sektora finansowego – rząd wprowadził tutaj szereg nowych rozwiązań i narzędzi skierowanych do sektora finansowego. Składają się one między innymi z pakietów regulacyjnych oraz płynnościowych.
 • Program inwestycji publicznych – kryzys spowodował znaczny spadek inwestycji przez podmioty prywatne, dlatego państwo przekaże około 30 miliardów złotych na ten cel. Priorytetowe obszary, na które planuje przeznaczyć się środki to między innymi infrastruktura, ochrona szkół i szpitali, cyfryzacja, biotechnologia i farmacja oraz transformacja energetyczna

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Pośrednictwo finansowe a kryzys

Pośrednictwo finansowe to działalność usługowa, która zajmuje się między innymi gromadzeniem środków pieniężnych oraz obracaniem i pomnażaniem papierów wartościowych. Pośrednik finansowy to osoba odpowiedzialna za komercyjne pomnażanie środków powierzonych przez akcjonariuszy. Do instytucji prowadzących taką działalność zalicza się banki, czy też wszelkiego rodzaju fundusze inwestycyjne. Podmioty te, podobnie jak cały sektor finansowy, także muszą zmierzyć się z utrudnieniami podczas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa 2.0 skupia się co prawda w większej mierze na pomocy przedsiębiorcom spoza świata finansów. Pośrednicy finansowi także będą mogli liczyć na pomoc. Przykładowo, jeśli pośrednik, który znalazł się w trudnej sytuacji finansowej PES (Podmiot Ekonomii Społecznej) związanej z wirusem, będzie mógł zmniejszyć oprocentowanie spłaty pożyczki nawet do 0% na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje odnośnie tarczy antykryzysowej są dostępne na stronach rządowych

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.