Spłata kredytu podczas epidemii koronawirusa. Czy można liczyć na pomoc banku?
12 maja 2020
Kredyt Hipoteczny

Masz kredyt i chciałbyś się dowiedzieć, czy banki w jakiś sposób starają się pomóc swoim klientom? Odpowiedź brzmi tak. Od połowy marca mamy do czynienia nie tylko z epidemią koronawirusa, ale także z problemami gospodarczymi. Wiele firm musiało całkowicie wstrzymać działalność, bo znacznie zmniejszyły im się dochody. Kryzys ten w mniejszym lub większym stopniu odczują niemal wszystkie branże. Ta sytuacja doprowadziła do tego, że wielu ludzi już teraz pozostało bez pracy. Głównie dotyczy to osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. Duże rzesze samozatrudnionych także straciły zlecenia i źródło dochodu. Część pracowników została wysłana na urlopy bezpłatne do czasu unormowania się sytuacji. To wszystko może prowadzić do problemów ze spłatą kredytów przez te osoby.

Szybka reakcja na kryzys

W parlamencie została uchwalona i podpisana przez prezydenta uchwała o tarczy antykryzysowej. Jednak nie pomoże ona wszystkim firmom i ich pracownikom, a już na pewno nie tym, którzy już stracili pracę. Mimo utraty dochodów comiesięczne wydatki nie zmniejszyły się, a w wielu domach dużą ich częścią są kredyty. Banki nie czekając jednak bezczynnie na rozwój wydarzeń, starają się ułatwić spłacanie zobowiązań przez swoich klientów. Dla instytucji finansowych także ważne jest, żeby kredytobiorcy nie mieli problemów ze spłatą zobowiązań, w końcu to ich klienci.

Mam kredyt i chciałbym odłożyć jego spłacanie, czy jest to możliwe?

Banki bardzo szybko zaczęły reagować na pandemię i wszystkie obostrzenia oraz ograniczenia z nią związane. Duża część wprowadziła mechanizmy, które przynoszą ulgę finansową ich klientom już od połowy marca, czyli niemal od początku epidemii. Jakie to działania i jak banki mogą Ci pomóc? Wprowadzono możliwość tak zwanych wakacji kredytowych. Co to są „wakacje kredytowe”? Polegają one na zawieszeniu spłaty części kapitałowej raty kredytu. Każda rata składa się zarówno z części kapitałowej, jak i odsetkowej. Możesz więc zawiesić regulowanie tej pierwszej, co będzie dużą ulgą w domowym budżecie. Niektóre banki zdecydowały się wprowadzić możliwość zawieszenia całości spłacanych rat.

Spłata kredytu czyli uproszczone procedury

W normalnych warunkach otrzymanie takich ulg wymaga często składania w placówce banku specjalnych wniosków. Dodatkowo potrzebne jest podpisanie aneksu. W sytuacji kryzysowej, jaką niewątpliwie są obecne konsekwencje wynikające z pandemii, procedury w wielu bankach zostały znacznie uproszczone. Jak zawiesić spłatę raty:

  • wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego swojego banku 
  • wypełnić odpowiedni wniosek zdalnie, np. on-line lub za pośrednictwem info-linii banku
  • wybrać na jaki okres chcesz zawiesić regulowanie raty
  • podpisać przez Internet aneks do umowy.

Zawieszenie opłacania części kapitałowej nie przedłuża okresu spłaty kredytu, wstrzymana kwota zostanie po prostu równo rozłożona na pozostałe raty. Dzięki temu zobowiązanie będziesz mógł spłacić w tym samym czasie. Zawieszenie całości przedłuża natomiast okres spłaty. Co ważne z możliwości wakacji kredytowych możesz skorzystać zarówno jeśli posiadasz kredyt konsumencki, jak i hipoteczny. Swoje finanse warto skonsultować z ekspertem, który bezpłatnie odpowie na wszelakie pytania oraz wyjaśni niezrozumiałości.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami