Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny
3 września 2019

Zwykle kiedy małżonkowie ubiegają się o kredyt hipoteczny, suma ich wspólnych zarobków pozwala osiągnąć wyższą zdolność kredytową. Ale czy zawsze? Bywają sytuacje, kiedy wspólność majątkowa stoi temu na przeszkodzie. Sprawdzamy w jakiej sytuacji warto rozważyć intercyzę.

Rozdzielność majątkowa – czym jest?

Rozdzielność majątkowa pełni w małżeństwie ważną rolę w decyzjach finansowych, w tym kredytowych.

Po ustanowieniu rozdzielności majątkowej pieniądze zarobione przez któregokolwiek z małżonków nie liczą się do majątku wspólnego. Stanowią majątek osobisty każdego z małżonków. Intercyza określa, co wchodzi w majątek osobisty jednej i drugiej strony. Nie przeszkadza jednak w tym, aby jakaś część majątku była wspólna, jeśli strony tak postanowią. Należy podkreślić, że intercyza ważna jest tylko wtedy, gdy została sporządzona w postaci aktu notarialnego.

Zobacz też: Co zrobić, aby wspólny kredyt nie okazał się trwalszy niż Twój związek? 

Rozdzielczość majątkowa a kredyt hipoteczny

Rozdzielność majątkowa może ochronić małżonka przed długami współmałżonka – wyklucza współmałżonka  z odpowiedzialności za należności względem banku. Intercyza staje się też zabezpieczeniem przed spłatą kredytu zaciągniętego wbrew woli lub bez zgody żony/męża. W przypadku kredytu hipotecznego analizowana jest wtedy zdolność i historia kredytowa tylko jednego z współmałżonków – tego, który ubiega się o kredyt.

Zastanawiasz się nad przejęciem wspólnego kredytu?

Dowiedz się więcej od eksperta mFinanse

Czy intercyza staje się przeszkodą, gdy chcemy ubiegać się o kredyt?

Zobaczmy, jak wygląda kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa, ponieważ sytuację tę rozumieć należy dwojako. Rozdzielność majątkowa może zarówno ułatwić, jak i utrudnić wzięcie kredytu. Jeśli małżonkowie mają pozytywną historię kredytową, wówczas wspólna zdolność kredytowa, jaką wykazują, ułatwi wzięcie kredytu, bo dzięki temu uzyskają wyższy kredyt.

Odwrotna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy jedno z małżonków ma złą historią kredytową, drugie zaś nienaganną. Wówczas, rozdzielność majątkowa, może być przydatna – stanie się dowodem uwiarygodnienia osoby starającej się o kredyt. Małżonek, który nie uregulował należności, bądź posiada zobowiązania względem banku, staje się dla instytucji niewiarygodny. Dlatego też decyzja względem niego może być odmowna.

Zobacz też: Rozwód a kredyt hipoteczny 

Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa a kredyt hipoteczny

Ustanowienie rozdzielności majątkowej może nastąpić w dowolnym momencie, także już w trakcie małżeństwa. Wtedy rozdzielność dotyczy majątku zgromadzonego po podpisaniu intercyzy. Czasami pary decydują się na takie rozwiązanie wtedy, kiedy jedno z nich podejmuje decyzje finansowe obciążone dużym ryzykiem i które mogłyby skutkować obciążeniem albo nawet utratą ich wspólnego majątku.

Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa między małżonkami

Zakup nieruchomości w małżeństwie przeważnie wiąże się ze wspólnym spłacaniem rat kredytowych oraz wspólną własnością. Zdarzają się sytuacje, że korzystniejsze okazuje się wzięcie kredytu hipotecznego samodzielnie. Wiąże się z obciążeniem tylko jednego z małżonków kredytem hipotecznym, co za tym idzie – tylko jeden z małżonków zostaje właścicielem mieszkania. W przypadku wątpliwości jaka decyzja będzie najlepsza, warto przeanalizować swoją sytuację z ekspertem finansowym, tak aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.