pożyczka a leasing
29 maja 2024

Leasing i pożyczka leasingowa to dwa popularne rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne. Przede wszystkim pozwalają użytkować aktywa bez angażowania na start kapitału odpowiadającego ich pełnej wartości.  Jednak istnieją między nimi różnice, mogące znacząco wpłynąć na płynność finansową, obciążenia podatkowe oraz zdolność inwestycyjną firmy. Zobacz, która opcja lepiej pasuje do Twojej działalności.

Pożyczka leasingowa i leasing w praktyce

Chcesz kupić samochód służbowy, a upatrzony model kosztuje 100 tys. zł. Nie masz tyle gotówki na firmowym koncie, więc szukasz innych sposobów finansowania. Trafiasz na ofertę leasingu oraz pożyczki leasingowej. Brzmią podobnie, ale w praktyce te dwie opcje różnią się między sobą i to już w tak fundamentalnej kwestii, jak własność finansowanego przedmiotu.

Podstawowe zasady leasingu

Firmy leasingowe w swojej ofercie mają zarówno leasing finansowy jak i operacyjny.

Jeśli decydujesz się na leasing finansowy, odsetki od rat leasingowych są kosztem uzyskania przychodu, co pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania (kosztu nie stanowią natomiast raty leasingowe w części kapitałowej). Samochód możesz wpisać w środki trwałe firmy i dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Nie wiesz jaki rodzaj leasingu wybrać?

Spytaj o to eksperta mFinanse

Jeśli wybierzesz leasing operacyjny, samochód nie będzie stanowił środka trwałego i nie masz możliwości uwzględniania w kosztach odpisów amortyzacyjnych. Jednak rata leasingowa oraz pozostałe bieżące wydatki związane z pojazdem, będą w całości stanowiły koszt, który można odliczyć od podatku dochodowego. Ponadto leasing jako usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W przypadku leasingu operacyjnego wynosi on 23 proc.

To, co bardzo istotne w przypadku leasingu operacyjnego, to własność pojazdu. Gdy podpiszesz umowę, firma leasingowa udostępni Ci pojazd (który ma już na stanie albo który kupi dla Ciebie) do wyłącznego użytkowania. Ale jego właścicielem staniesz się dopiero wtedy, gdy po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej zdecydujesz się na wykup za ustaloną wcześniej wartość rezydualną. Wcześniej właścicielem samochodu będzie firma leasingowa.

Pożyczka leasingowa krok po kroku

W przypadku pożyczki leasingowej instytucja finansowa udzieli Ci pożyczki na pełną kwotę zakupu, w omawianym przypadku jest to 100 tys. zł. Od początku będziesz właścicielem pojazdu i Twoje dane będą widniały w dowodzie rejestracyjnym. Pożyczkę będziesz spłacać w miesięcznych ratach, które analogicznie do kredytu bankowego, składają się z części odsetkowej i kapitałowej. Nie jest do nich doliczany podatek VAT.

Kupiony za pomocą takiego finansowania samochód firmowy masz prawo uwzględnić w ewidencji środków trwałych. Odsetki od pożyczki leasingowej wliczysz w koszty uzyskania przychodu. Już w miesiącu, gdy otrzymasz fakturę za kupiony przedmiot (lub w kolejnych w zależności od wybranej częstotliwości rozliczeń), możesz również odliczyć podatek VAT.

To, jaki procent podatku VAT możesz rozliczyć, jest uzależnione od sposobu użytkowania pojazdu:

  • 50 proc. VAT możesz odliczyć, jeśli samochód jest częściowo użytkowany prywatnie,
  • 100 proc. VAT odliczysz, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością.

Po spłaceniu pożyczki, samochód pozostanie Twoją własnością bez dodatkowych zobowiązań.

Czas trwania pożyczki leasingowej i leasingu

Pożyczka leasingowa różni się od leasingu możliwym czasem trwania umowy. Przy pierwszej opcji jest to czas określony w umowie i zależy on od wewnętrznych przepisów firmy leasingowej. Zwykle okres finansowania wynosi od 6 miesięcy do nawet 10 lat. Pożyczkę leasingową można nadpłacać lub spłacić wcześniej. Warto jednak dowiedzieć się wcześniej, czy leasingodawca naliczy dodatkową opłatę za taką usługę (np. za przygotowanie aneksu do umowy).

Leasing czy pożyczka leasingowa?

Ekspert mFinanse wyjaśni Ci różnice

Z kolei mówiąc o czasie trwania umowy leasingowej, znowu należy rozróżnić leasing operacyjny od finansowego. Leasing operacyjny powinien trwać co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji danego środka trwałego. Minimalny okres leasingu operacyjnego samochodu wynosi 2 lata, w przypadku inaczej kategoryzowanych środków trwałych należy każdorazowo sprawdzać ten parametr. Dla przykładu minimalny okres leasingu operacyjnego komputera wynosi 16 miesięcy, a nieruchomości — 5 lat. Maksymalny czas wskazuje umowa leasingowa.

W przypadku leasingu finansowego w większość firm leasingowych minimalny okres finansowania to 6 miesięcy, a maksymalny zależy od rodzaju środka trwałego. W przypadku aut wynosi standardowo nie więcej niż 6-7 lat.

Pożyczka leasingowa czy leasing. Co wybrać?

Jeśli potrzebujesz aktywa tylko na określony czas lub planujesz regularnie aktualizować swoje zasoby (np. regularnie wymieniać samochody na nowsze modele), leasing operacyjny będzie bardziej odpowiedni. Po zakończeniu umowy leasingowej nie masz obowiązku wykupu przedmiotu leasing i nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z kolejnego finansowania (np. leasing na nowszy model auta). Jeśli jednak planujesz długoterminowe użytkowanie aktywa i chcesz mieć nad nim pełną kontrolę bez ograniczeń związanych z umowami leasingowymi, pożyczka może być lepszym wyborem.

Jeśli planujesz skorzystać z dotacji na kupno sprzętu, to często dofinansowanie jest przyznawane tylko w przypadku, gdy urządzenie kupowane jest na własność. Pamiętaj, aby skorzystać z pożyczki leasingowej lub leasingu finansowego.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem najlepszej formy finansowania aktywów swojej firmy warto skonsultować się z ekspertem mFinanse. Udzieli on bardziej szczegółowych wskazówek dopasowanych do konkretnych potrzeb i sytuacji Twojej firmy. Uzyskasz także wsparcie w skompletowaniu niezbędnych dokumentów i przejściu przez cały proces.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.