kupno mieszkania krok po kroku czyli co powinieneś wiedzieć?
28 października 2020

Przeprowadzka do własnego mieszkania lub domu – to nieodłączny element dorosłości. Z początku może wydawać się skomplikowanym przedsięwzięciem, jednak zakup mieszkania krok po kroku jest prostszy, jeśli znasz podstawowe pojęcia. Bez względu na to, czy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, czy nieruchomość na nowo wybudowanym osiedlu, wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z planem.

Gdzie szukać wymarzonego mieszkania lub domu?

Poszukiwania rozpocznij w internecie – sprawdzaj portale ogłoszeniowe, takie jak OLX czy Morizon. Możesz też przeglądać ogłoszenia w tradycyjnych gazetach, katalogi biur nieruchomości czy uczestniczyć w targach branżowych. Nie ograniczaj się – czytaj oferty zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, szczególnie jeżeli na początku drogi do własnego mieszkania nie masz dokładnie sprecyzowanych wymagań. Zarezerwuj także odpowiednią ilość czasu, żeby dokładnie poznać ogłoszenia.

Zobacz też: Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego – jakie wybrać?

Jak wybrać mieszkanie?

Najważniejszą rzeczą przy wyborze mieszkania jest to, aby było ono dopasowane do Twoich potrzeb. Weź pod uwagę czynniki takie jak: odległość od Twojego miejsca pracy, bliskość sklepów, restauracji oraz długość dojazdu do centrum miasta. Ustal, czy potrzebujesz windy lub piwnicy, a jeśli masz samochód, upewnij się, że jest tam wystarczająca liczba miejsc parkingowych. Kiedy znalazłeś coś, co Cię interesuje, zorganizuj wycieczkę do tego miejsca, by lepiej poznać okolicę.

Kupno mieszkania krok po kroku okazuje się znacznie łatwiejsze, kiedy wiesz, jakim budżetem dysponujesz na dany moment. Jesteś po wstępnym wytypowaniu kilku nieruchomości? Poznaj ich ceny w internecie. Wiesz już, jak kupić mieszkanie na kredyt? Sprawdź więc swoją zdolność kredytową. Zacznij od skorzystania z kalkulatora zdolności i raty kredytu hipotecznego dostępnego np. na stronie mFinanse. W kolejnym kroku skontaktuj się z ekspertem finansowym mFinanse, który dokładnie obliczy Twoją zdolność kredytową na podstawie Twoich zarobków oraz historii kredytowej i będzie mógł zaproponować Ci najatrakcyjniejsze dla Ciebie oferty banków. Pamiętaj o wkładzie własnym – im większy, tym lepiej.

Po wstępnym rozeznaniu na rynku oraz sprawdzeniu stanu Twoich finansów, z procesu kupna mieszkania na kredyt krok po kroku zostało zaledwie kilka etapów. Od tego momentu możesz zacząć ubiegać się o środki. Zacznij od złożenia wniosku kredytowego w banku. Niedługo po tym otrzymasz wstępną decyzję kredytową. Po niej pozostanie Ci tylko kontakt ze sprzedającym mieszkanie – uzyskanie umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości. Ostatnia rzecz – akceptacja tego porozumienia przez bank i podpisanie właściwej umowy kredytowej z placówką. Korzystając z wiedzy profesjonalistów z mFinanse te formalności na pewno będą dużo łatwiejsza do przejścia.

Planujesz zakup mieszkania?

Skonsultuj cały proces bezpłatnie z ekspertem mFinanse

Kupno mieszkania na kredyt — ostatnie formalności

Jeśli wszystko idzie po Twojej myśli, to kupno mieszkania na kredyt krok po kroku zmierza do ostatniego etapu. Kiedy bank uruchomi kredyt, spisz ze sprzedającym akt notarialny, czyli ostateczne przypieczętowanie zakupu. Potem możesz już odebrać klucze do swojego wymarzonego mieszkania lub domu. Pamiętaj, aby stworzyć protokół zdawczo-odbiorczy, w którym uwzględnisz wszystkie wątpliwości. Niezwykle istotne jest także złożenie w sądzie wniosku o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej oraz opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ubieganie się o kredyt hipoteczny to złożony proces, który potrafi być bardzo czasochłonny. Każdy chce zamieszkać w swoim wymarzonym lokum, jednak nie wszyscy wiedzą, jak wielkim przedsięwzięciem jest zakup mieszkania na kredyt. Krok po kroku wykonuj wszystkie czynności z artykułu, a cały proces będzie dla Ciebie znacznie prostszy i wprowadzisz się do swoich upragnionych czterech kątów szybciej, niż można by przypuszczać. Zakup mieszkania na kredyt będzie też dużo łatwiejszy, jeżeli skorzystasz ze wsparcia ekspertów mFinanse.

Zobacz też: Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny – czym się różnią?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.