kredyt mieszkaniowy
22 listopada 2021

Pojęcia kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny stosowane są często wymiennie. Jednak te dwa określenia dotyczą odmiennych produktów finansowych. Chociaż są między nimi podobieństwa, warto poznać też różnice. Co to jest kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy? Na to pytanie odpowiadają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Kredyt mieszkaniowy – czym się różni od hipotecznego?

Kiedy planujemy zakup mieszkania lub budowę domu nie zastanawiamy się na początku czy środki pozyskamy z kredytu mieszkaniowego czy hipotecznego. Najważniejsza jest dla nas pozytywna decyzja banku dotycząca udzielenia finansowania, poprzedzona analizą zdolności kredytowej oraz złożeniem odpowiednio wypełnionego wniosku kredytowego. W takim razie co to jest kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy?

O jaki produkt finansowy do banku w takim razie wnioskujemy, jeżeli chcemy kupić mieszkanie? Najczęściej o kredyt mieszkaniowy. To produkt finansowy, który możemy przeznaczyć wyłącznie na cele mieszkaniowe, takie jak zakup mieszkania lub domu, ewentualnie wykup mieszkania komunalnego. Kredyt mieszkaniowy jest zabezpieczony hipoteką, a informacja o tym zawarta jest w księdze wieczystej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny to kredyt zabezpieczony hipoteką. Co to znaczy? Zakres celów na jakie można przeznaczyć środki z kredytu hipotecznego jest szerszy.

Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny – co je w takim razie odróżnia? Każdy kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym, ale nie działa to w drugą stronę. Kluczową różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami finansowymi jest cel i zakres ich zobowiązania. Pojęcie kredytu mieszkaniowego jest węższe niż kredytu hipotecznego. To dlatego, że kredyt mieszkaniowy zabezpieczony hipoteką może być przeznaczony wyłącznie na zakup nieruchomości mieszkalnej – głównie mieszkania czy domu, podczas gdy kredyt hipoteczny daje większe możliwości wykorzystania takich środków, które muszą być jednak zgłoszone do banku we wniosku kredytowym.

Jeżeli chodzi o sam kredyt hipoteczny także istnieje kilka jego rodzajów np. pożyczka hipoteczna. Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Przeczytaj wpis na naszym blogu.

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Kredyt mieszkaniowy – wkład własny

Czy wnioskując o kredyt mieszkaniowy wkład własny jest konieczny? Tak, jeżeli chcesz kupić nieruchomość musisz przygotować się na posiadanie odpowiednio wysokiego wkładu własnego.

Środki, które powinieneś mieć zgromadzone na wkład własny, powinny stanowić 20% wartości nieruchomości. Na rynku funkcjonuje obecnie jeszcze kilka ofert w których wkład własny może być na poziomie 10%, jednak stanowią zdecydowaną mniejszość.

Idealną sytuacją jest ta, w której wkład własny stanowi gotówka zgromadzona na koncie. Jednak nie zawsze inwestor jest w stanie zebrać odpowiednie środki przed zakupem nieruchomości. Co w takim razie jeszcze może stanowić wkład własny?

Może go stanowić na przykład inna nieruchomość. Jeżeli jesteśmy już właścicielami np. działki lub innego rodzaju nieruchomości, to może ona stanowić wkład własny w kredycie na zakup kolejnego mieszkania. Także środki zgromadzone na indywidualnych kontach emerytalnych mogą stanowić wkład potrzebny do uzyskania kredytu.

Co ważne, powinniśmy unikać finansowania wkładu własnego z kredytów gotówkowych. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego środki na wkład własny przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania nie powinny pochodzić z innych kredytów.

Jeżeli planujesz zakup mieszkania lub budowę domu i nie wiesz od czego zacząć, skontaktuj się z ekspertem mFinanse i umów na bezpłatną konsultację.

Zobacz też: Kalkulator kredytu hipotecznego – czyli symulacja w kilka minut

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.