konto bankowe dla dziecka- jakie wybrać?
30 listopada 2020

Możesz uczyć swoją pociechę samodzielnego zarządzania środkami finansowymi już od najmłodszych lat. Otwórz konto bankowe dla dziecka. Sprawdź, jakie zalety ma takie rozwiązanie i dlaczego warto z niego skorzystać.

Zobacz też: Oszczędzanie dla dziecka: jak skutecznie odkładać na przyszłość?

Konto w banku dla dziecka – dlaczego warto

Będąc rodzicem z pewnością nie raz dałeś swojemu dziecku kieszonkowe, które trafiło do skarbonki, zostało szybko wydane lub, co gorsze, zgubione. Bezpieczniejszym rozwiązaniem na wypłacanie kieszonkowego jest konto bankowe.

Konto w banku dla dziecka to dobry pomysł, także dlatego, że pomoże mu oswoić się ze światem finansów. Wiele banków udostępnia specjalną sekcję edukacyjną dla dzieci, dzięki której mogą w dowolnym momencie zapoznać się ze swoimi wydatkami oraz wskazówkami dotyczącymi oszczędzania.

Warto również wspomnieć, że konto bankowe dla dziecka przyniesie korzyści również samym rodzicom. Nie będziesz musiał martwić się o wypłatę gotówki w ramach kieszonkowego. Wystarczy, że ustawisz stałe zlecenie przelewu na konto Twojej pociechy. Co więcej, gdy dziecko będzie poza domem, w dowolnym momencie możesz wesprzeć je finansowo za pomocą przelewu natychmiastowego.

Konto dla dziecka – na co zwrócić uwagę

Zastanawiasz się, jakie jest najlepsze konto dla dziecka? Wiele banków ułatwia podjęcie decyzji, jakie konto dla dziecka wybrać, oferując bezpłatne prowadzenie takiego rachunku (m.in. PKO BP, Millenium, ING, mBank). Ważne są jednak nie tylko kwestie opłat.

Aby wybrać najlepsze konto dla dziecka warto na samym początku zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy – czy na nauce oszczędzania, czy na umożliwieniu dziecku korzystania na co dzień ze środków finansowych. Wiele banków oferuje wraz z rachunkiem atrakcyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Przemyśl, jakie inne narzędzia powinno według Ciebie poznać Twoje dziecko, np. przelewy, płatności w sieci czy korzystanie z bankowości internetowej. Sprawdź, czy w rozważanej ofercie dostępne są dobre samouczki pokazujące, jak bezpiecznie i wygodnie korzystać z konta. Dzięki nim pierwsze kroki Twojej pociechy w świecie finansów będą jeszcze prostsze. 

Możliwości będą się jednak różnić w zależności od wieku dziecka. Osoba poniżej 13 lat nie posiada zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że nie może być właścicielem rachunku bankowego, ale może z niego korzystać. Banki przygotowały odpowiednie rozwiązania, dzięki którym konto należy do rodziców, a dzieci mogą dokonywać różnych transakcji. Nie musisz się martwić o to, na co zostały wydane pieniądze. W systemie bankowości elektronicznej sprawdzisz, za co i gdzie zapłaciło kartą albo ile pieniędzy wypłaciło z bankomatu. Nastolatek między 13 a 18 rokiem życia ma już ograniczoną zdolność do czynności prawnych. To oznacza, że na założenie rachunku zgodę musi wyrazić rodzic, ale jeżeli nie jest ustanowiony pełnomocnikiem do konta, to nie ma do niego dostępu, a nastolatek w pełni samodzielnie dysponuje swoimi środkami.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Konto bankowe dla dziecka – korzyści i warunki 

Jeżeli Twoje dziecko już przekroczyło wspomniany próg wiekowy 13 lat możesz wybrać dla niego konto młodzieżowe. W wielu przypadkach możesz skorzystać z prowadzenia rachunku za 0 zł.

Wybierając ofertę kont młodzieżowych Twoje dziecko może skorzystać także z rozwiązań przygotowanych przez banki specjalnie dla młodych ludzi. Są to np. możliwości personalizacji grafiki na karcie płatniczej w eKoncie możliwości w mBanku. Decydując się na konto dla młodych w mBanku Twoje dziecko z pewnością szybko odkryje zalety aplikacji mobilnej, płatności za pomocą telefonu czy Blik. Dodatkowo może także samodzielnie zadbać o swoje kieszonkowe dołączając do programu PolecamBank i polecając konto znajomym w szkole. Opcja Moje cele pozwoli natomiast na naukę oszczędzania dzięki automatycznym przelewom na określony cel oszczędnościowy dokonywanym podczas każdej płatności.

Już wiesz, że konto bankowe dla dziecka to dobre rozwiązanie dla Ciebie i Twojej pociechy? Zainteresowało Cię eKonto możliwości w mBanku? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który opowie o nim więcej.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.