kim-jest-wierzyciel-hipoteczny
20 stycznia 2021

Myślisz o własnych czterech kątach, ale na koncie nie masz wystarczającej sumy? Podmiotem, który może Ci pomóc, jest niewątpliwie wierzyciel hipoteczny. Kto to jest? Jakie ma prawa oraz obowiązki wobec swojego dłużnika? Sprawdź, co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o kredycie na mieszkanie.

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Wierzyciel hipoteczny – definicja 

Wierzyciel to jedna ze stron zobowiązania finansowego. Na podstawie umowy lub innego dokumentu prawnego jest uprawniony do żądania od swojego dłużnika określonego świadczenia, które ten musi spełnić. W przypadku, gdy świadczenie to ustanowione jest na jego nieruchomości, mówimy, że jest to wierzyciel hipoteczny. Definicja może wydawać się zawiła, ale w większości przypadków wierzycielem hipotecznym jest po prostu bank, który udziela kredytu.

Wierzyciel hipoteczny – kto to jest w praktyce?

Jeśli będziesz mieć zdolność kredytową i spełnisz inne warunki stawiane przez bank, możesz liczyć na to, że uzyskasz środki na wymarzone lokum. W celu zabezpieczenia bank ustanowi hipotekę na Twoim mieszkaniu, dzięki czemu zminimalizuje ryzyko kredytowe i zabezpieczy się na wypadek niespłacania rat kredytu hipotecznego. Tym samym bank stanie się wierzycielem hipotecznym, a Ty jego dłużnikiem. Oznacza to, że – jeśli nie będziesz terminowo regulować rat – bank może przekazać sprawę w ręce komornika, który w drodze licytacji sprzeda Twoją nieruchomość, dzięki czemu wierzyciel odzyska udzielon fundusze.

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Wierzyciel hipoteczny – prawa i obowiązki 

Podstawowym prawem wierzyciela hipotecznego jest żądanie spełnienia określonych w umowie świadczeń. W przypadku kredytu hipotecznego – terminowego spłacania kolejnych rat. Co ważne, zaspokojenie roszczeń z nieruchomości następuje zgodnie z kolejnością wpisów do księgi wieczystej. W przypadku kredytu hipotecznego bank wpisuje swoją hipotekę na pierwszym miejscu. Oznacza to, że jeśli dojdzie do licytacji komorniczej Twojego „M”, prawo do odzyskania swoich pieniędzy należy się w pierwszej kolejności właśnie bankowi. 

Wierzyciel hipoteczny ma jednak nie tylko prawa, ale także obowiązki. Przede wszystkim nie może żądać od swojego dłużnika wyższego świadczenia niż zostało to ustalone w umowie. A jeśli dojdzie już do sytuacji, w której nieruchomość z powodu zaległości zostanie przejęta, to wierzyciel ma obowiązek prawidłowego przeprowadzenia egzekucji. Oto co musi zrobić:

 • wskazać  odpowiednią podstawę żądania egzekucji;
 • przygotować wniosek egzekucyjny ze wskazaniem czynności, które powinien podjąć komornik;
 • określić majątek dłużnika, z którego zostanie przeprowadzona egzekucja.

Wierzyciel hipoteczny zobowiązany jest do zwrócenia wyegzekwowanych środków w sytuacji, gdy cała egzekucja nie odbyła się zgodnie z przepisami.

Wiesz już, kim jest wierzyciel hipoteczny, jakie są Twoje obowiązki wobec niego oraz jego zobowiązania wobec Ciebie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak uzyskać kredyt – skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Przedstawi Ci oferty różnych banków i pomoże przejść przez cały proces kredytowy. 

Zobacz też: Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny – czym się różnią?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.