4 października 2019
W Praktyce

Internet daje nam wiele możliwości – szybkie zakupy, łatwość płatności, monitorowanie budżetu, jak i możliwość wzięcia kredytu. W tym procesie weryfikacja tożsamości przebiega na podstawie informacji, jakie zostają wpisane do formularza danych z dowodu osobistego, którego nie musimy de facto okazywać. Choć to wygodne rozwiązanie ma ono także duży minus – są min próby oszustwa. Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt i co zrobić w takim przypadku?

Co zrobić, gdy ktoś wziął na mnie kredyt?

Osoba, na którą został wzięty kredyt, zazwyczaj żyje w nieświadomości do momentu, aż przyjdzie pismo wzywające do zapłaty. Wówczas, niezwłocznie, należy podjąć odpowiednie kroki i zadać sobie pytanie: skąd osoba trzecia ma moje dane?

Bywa, że powodem jest skradziony nam kiedyś dowód

Skradziony lub zgubiony dowód osobisty to jedna z częstszych przyczyn wyłudzenia kredytu. Jeśli tego nie zrobiłeś od razu po kradzieży lub zagubieniu musisz:

  • udać się na policję w celu zawiadomienia o popełnieniu oszustwa kredytowego
  • zawiadomić pożyczkodawcę dołączając dokumenty potwierdzające zgłoszenie kradzieży lub zagubienia dowodu osobistego z policji
  • aby jeszcze bardziej stać się wiarygodnym w oczach banku, można udowodnić, że opłata weryfikacyjna nie została pobrana z naszego rachunku oraz, że kwota kredytu nie wpłynęła na nasze konto.

Kroki te należy podjąć jak najszybciej – najlepiej przed rozpoczęciem postępowania komorniczego.

Czy na ksero dowodu osobistego można wziąć kredyt?

Do niedawna – niestety tak. Do 12 lipca 2019 roku, czyli zanim weszła w życie nowelizacja Ustawy o dokumentach publicznych, można było wykonać tzw. replikę dowodu osobistego bez konieczności posiadania oryginału dokumentu. Wystarczył ksero lub skan. Obecnie zabrania tego prawo – kserowanie dokumentów tożsamości przez instytucje inne niż banki i urzędy jest karane. Zakaz dotyczy nie tylko dowodów, ale również innych dokumentów publicznych – m.in. paszportu, prawa jazdy, karty pojazdu czy dokumentu poświadczającego prawo wykonywania zawodu przez lekarza.

Gdy masz przypuszczenie, że ktoś mógł wziąć kredyt na Twoje nazwisko, trzeba napisać odwołanie do instytucji finansowej wydającej kredyt, a następnie zawiadomić policję. Możesz poprosić bank o wydanie umowy kredytowej, a następnie porównać swój podpis z tym znajdującym się na dokumencie.

Jak sprawdzić czy ktoś nie wziął na mnie kredytu?

Podejrzewasz, że ktoś mógł wziąć kredyt na Twoje dane? Zadajesz sobie pytanie: jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął kredytu na mój dowód? Musisz koniecznie przeanalizować swoją historię zadłużenia w Biurze Informacji Kredytowej!

BIK gromadzi, przechowuje, przetwarza i udostępnia informacje związane z historią kredytową klientów banków, ze szczególnym uwzględnieniem terminowości ich spłat. W BIK znajdują się wszelkie niezbędne informacje i dane, z których korzystają kredytodawcy. Można znaleźć tam również informacje o zaległościach. To właśnie tutaj można sprawdzić, czy ktoś ma kredyt.

Utrata dokumentu tożsamości każdorazowo powinna nas skłonić do tego, by jak najszybciej zastrzec dokument. Nawet jeśli liczymy na to, że niebawem się znajdzie, albo zwyczajnie nie pamiętamy gdzie go schowaliśmy – nie warto ryzykować. Konsekwencje – jak np. wyłudzenie kredytu na nasze nazwisko – bywają bardzo dotkliwe.   Uchronić nas przed tym może jedynie rozwaga w udostępnianiu swoich danych osobowych jak i kopii dowodu osobistego. Nigdy nie mamy pewności do kogo trafi dokument i jak zostanie wykorzystany.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami