Odporność na finansowe „fake news”
15 kwietnia 2020

Skutki epidemii koronawirusa dotknęły wszystkich. Większość ludzi w pierwszej kolejności chce zadbać o swoje zdrowie, szukając w Internecie informacji na temat tego, jak uniknąć zarażenia. To samo dotyczy spraw finansowych, ponieważ mnóstwo osób może doświadczyć nieprzyjemności z powodu utraty pracy lub ograniczenia wynagrodzeń. Internet to potężne źródło informacji, jednak na wielu stronach można natknąć się na tak zwane fake newsy, czyli nieprawdziwe, niesprawdzone i nierzetelne informacje. To bardzo niebezpieczne zjawisko, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie i sprawy dotyczące pieniędzy. Przez epidemię w sieci powstało wiele mitów dotyczących funkcjonowania banków, które nijak mają się do rzeczywistości.

Finansowe fake news – gdzie szukać sprawdzonych informacji?

Kiedy grozi nam kryzys ekonomiczny, każdy martwi się o swoje zaplecze finansowe. Z tego powodu osoby te szukają jak najwięcej informacji o aktualnej sytuacji na rynku finansów. Często dziennikarze, którzy piszą o pieniądzach i bankach, rozsiewają niesprawdzone informacje, tworząc fake newsy. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym, jaka jest kondycja banków w czasie koronawirusa, szukaj informacji na stronach związanych z tym sektorem. Znajdziesz tam wypowiedzi analityków i ekspertów, którzy opisują aktualną rzeczywistość, a także tworzą prognozy na przyszłość.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Koronawirus, a banki – najpopularniejsze mity

Wielu ludzi pod wpływem fake newsów zaczyna niepotrzebnie panikować, ponieważ są przekonani, że banki przestaną funkcjonować. Uspokajamy i zapewniamy, że nic takiego nie ma miejsca. Wszystkie przedsiębiorstwa zmagają się z ograniczeniami w funkcjonowaniu, jednak instytucje finansowe działają normalnie. Godziny otwarcia placówek bankowych są na bieżąco aktualizowane i można je sprawdzić tutaj. Obecnie podejmowane są wszelkie działania reorganizacyjne mające na celu ochronić pracowników banków oraz ich klientów.

W wyniku epidemii wiele osób obawia się o uregulowanie swoich rat kredytowych. W rzeczywistości kredytobiorcy mogą liczyć na zawieszenie spłaty kredytu do 3 miesięcy. Jednocześnie okres spłacania wydłuża się o ten sam zakres czasu. Jeśli masz problem z płatnością, możesz złożyć odpowiedni wniosek, dzięki któremu będziesz mógł ustabilizować swoją sytuację finansową.

  • Niestety w wyniku epidemii, oszuści chcą zyskać kosztem zwykłych ludzi. W ostatnich tygodniach niektórzy otrzymali SMS od numeru, który podszywa się pod bank odbiorcy. Treść mówiła, że środki z konta zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Pamiętaj, że bank nie może samodzielnie pobierać pieniędzy z Twojego rachunku bez twojej zgody i przelewać ich na zewnętrzne konto ze względu na niestabilną sytuację w kraju.

W dobie błyskawicznie rozprzestrzeniających się fake news wszyscy musimy pamiętać, żeby dokładnie weryfikować wiadomości, które do nas docierają, także SMS-y. Koronawirus to potężny generator treści w masowych mediach. Jeżeli masz wątpliwości, że informacje w jakimś artykule mogą okazać się nieprawdziwe, koniecznie sprawdź inne, bardziej rzetelne źródła, pochodzące np. od władz państwa. Tylko w ten sposób możemy uchronić się od paniki.

Zachęcamy do czerpania informacji na temat sytuacji w kraju ze strony rządowej.

>>Zobacz więcej

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.