obniżenie stóp procentowych 2023
5 października 2023

Na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się kolejny raz w tym roku obniżyć stopy procentowe. To druga obniżka od maja 2020 roku. Jakie są prognozy na IV kwartał 2023 i początek 2024? Czy możemy spodziewać się dalszych obniżek?

Obniżenie stóp procentowych na początku września 2023

Na początku września, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopy procentowe zostaną obniżone. Obniżka wyniosła 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna spadła z 6,75% do 6%. Mimo tego, że analitycy spodziewali się obniżki, nie brali pod uwagę spadku o tak dużej skali (w przewidywaniach często pojawiała się obniżka rzędu 25 punktów bazowych). Do obniżki doszło pomimo utrzymującej się na wysokim poziomie inflacji. W uzasadnieniu Rady Polityki Pieniężnej można było usłyszeć, że obniżka stóp procentowych ma pomóc w pobudzeniu konsumentów do dokonywania większej ilości zakupów. To, w ostatecznym rozrachunku ma doprowadzić do szybszego tempa wzrostu gospodarczego pod koniec roku.

Planujesz zakup nieruchomości?

Skonsultuj swój kredyt hipoteczny z ekspertem mFinanse

Obniżenie stóp procentowych październik 2023

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, 4 października RPP zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W ciągu 28 dni stopy spadły łącznie o 100 punktów bazowych. W związku z tym stopa referencyjna od 5 października 2023 r. wyniesie 5,75%. Dla kredytobiorców z kredytami opartymi na WIBOR-rze może to oznaczć niższe raty kredytu. Pozostałe stopy wyniosą:

 • stopa lombardowa 6,25%
 • stopa depozytowa 5,25%
 • stopa redyskontowa weksli 5,80%
 • stopa dyskontowa weksli 5,85%

Co stanie się ze stopami procentowymi na początku 2024?

Opinie, wśród poszczególnych członków RPP, co do obniżania lub podwyższania stóp procentowych w 2024 są podzielone. Według niektórych już pod koniec tego roku inflacja powinna spaść do poziomu 6-7%, a w 2024, będzie dalej sukcesywnie spadać. W związku z tym, jeśli inflacja będzie zmierzać do poziomu 5%, stopy dalej będą obniżane. Pełną projekcję inflacji, NBP opublikuje w listopadzie. Wtedy też będzie można dowiedzieć się więcej na temat przyszłych prognoz.

Obniżenie stóp procentowych – co sądzą ekonomiści?

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące obniżenia stóp procentowych w najbliższym czasie, zdania ekonomistów są podzielone. Eksperci mBanku uważają, że o ile początek 2024 może okazać się dobrym momentem na kolejną obniżkę stóp, o tyle w drugiej połowie roku, może dojść do ich podwyżki. Jednak najbliższe miesiące będą czasem niepewności, jeśli chodzi o decyzje rady.*

*Źródło: https://makroekonomia.mbank.pl/263951-kolejna-obnizka-stop-w-polsce 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.