16 czerwca 2023

Rozważając zakup bądź budowę domu za granicą, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób można sfinansować taką inwestycję. Jeśli nie posiadasz odpowiednio wysokich oszczędności, być może sądzisz, że najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji kredyt hipoteczny zaciągnięty w polskim banku. Wyjaśniamy, czy jest to możliwe oraz jakie są alternatywy.

Kupno i budowa domu za granicą czy warto?

Rynek nieruchomości zagranicznych z roku na rok się powiększa. Fakt ten nie powinien dziwić. Zakup bądź budowa nieruchomości za granicą, zwłaszcza w atrakcyjnym turystycznie rejonie, to bowiem bardzo dobra inwestycja i znakomity sposób na uzyskanie dochodu pasywnego (czyli takiego, który można osiągać bez stałego zaangażowania własnej pracy). Ponadto dom czy mieszkanie znajdujące się na przykład na południu Europy to idealne miejsce, aby spędzić w nim wakacje, czy nawet większą część roku – coraz więcej Polaków pracuje zdalnie, więc nie jest to nierealna opcja.

Choć posiadanie własnego lokum poza terytorium naszego kraju w dalszym ciągu przez wiele osób uznawane jest za luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni, to w rzeczywistości jest inaczej. Nierzadko inwestycja w nieruchomość położoną za granicą okazuje się tańsza niż kupno lub budowa mieszkania czy domu w Polsce. Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji i standardu danej nieruchomości, a także od sytuacji politycznej i gospodarczej w danym regionie.

Myślisz o zakupie nieruchomości za granicą?

Skonsultuj swoje możliwości z ekspertem mFinanse

Ile kosztuje kupno nieruchomości za granicą?

Jakie są orientacyjne ceny powierzchni mieszkaniowej w niektórych krajach europejskich?

 • W Hiszpanii – ceny domów zaczynają się od już od około 100 000 EUR. Średnia cena za metr kwadratowy w dużych miastach oraz na wybrzeżu wynosi od około 2 500 do 5 000 EUR.
 • We Włoszech – w Italii również znajdziemy domy w cenie 100 000 EUR, a nawet niższej. 1 m2 powierzchni mieszkalnej w dużych metropoliach oraz na popularnych wybrzeżach kosztuje średnio 2 500 do 6 000 euro EUR.
 • W Chorwacji – w większych miastach, takich jak Zagrzeb, Split czy Rijeka, ceny mieszkań wynoszą od około 1 500 do 3 500 EUR. W popularnych regionach turystycznych są one nieco wyższe – do 4 000 EUR.
 • We Francji – tu ceny powierzchni mieszkaniowej bywają wysokie, zwłaszcza w Paryżu (od około 8 000 do 15 000 EUR). Średnia cena za metr kwadratowy na wybrzeżu to z kolei od 4 000 do 12 000 EUR.
 • W Bułgarii – ten kraj jest natomiast jednym z najtańszych, gdy mowa o cenach nieruchomości. W miastach, takich jak Sofia czy Warna, ceny za metr kwadratowy wahają się od około 1 000 do 1 500 EUR. Z kolei w mniejszych miejscowościach – od około 800 do 1 200 EUR.

Ile kosztuje budowa domu za granicą?

Na koszt budowy domu za granicą wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim: lokalizacja, powierzchnia użytkowa budynku, materiały budowlane, standard wykończenia (stan surowy otwarty, surowy zamknięty, stan deweloperski), koszty robocizny czy technologia. Nie można oczywiście zapominać, że także ceny działek budowlanych są bardzo zróżnicowane. Dlatego też oszacowanie kosztów budowy domu za granicą, jest bardzo trudne.

Orientacyjne ceny budowy domu to:

 • w Europie Zachodniej i Północnej – średnio od 1 500 do 3 000 EUR za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
 • W Europie Środkowej i Wschodniej – mniej więcej od 800 do 1 500 EUR za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Czy można wziąć kredyt na budowę lub kupno domu za granicą w polskim banku?

Dla większości osób kupno bądź budowa nieruchomości, zarówno w Polsce, jak i za granicą, to bardzo duża inwestycja, niemożliwa do zrealizowania bez kredytu hipotecznego. W przypadku, gdy mieszkanie bądź dom znajdują się w Polsce, posiadając zdolność kredytową i wkład własny, uzyskamy takie wsparcie finansowe. Natomiast sfinansowanie kupno lub budowy za granicą może nie być takie proste.

Choć w regulaminach udzielania kredytów w polskich bankach nie znajdziemy zapisów dotyczących zakazu spożytkowania środków z nich pochodzących poza granicami kraju, to w rzeczywistości instytucje raczej nie udzielają wsparcia w takich sytuacjach. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest fakt, że procedury oszacowania wartości takiej inwestycji byłyby zbyt kosztowne, a ewentualna egzekucja długu utrudniona.

Jak sfinansować kupno lub budowę domu za granicą?

Jeżeli chcemy kupić lub wybudować dom za granicą, a nie posiadamy środków własnych na ten cel, mamy dwa rozwiązania:

 • Pożyczka hipoteczna – jej zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości (podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego). Ma ona charakter długoterminowy i może zostać przeznaczona na dowolny cel. Najczęściej wysokość pożyczki hipotecznej wynosi nie więcej niż 60%–70% wartości nieruchomości. Mogą z niej skorzystać osoby posiadające prawo własności lub użytkowania wieczystego dowolnej nieruchomości.
 • Kredyt gotówkowy w polskim banku – jest to rodzaj kredytu, który można spożytkować w dowolny sposób, np. kupując mieszkanie lub budując dom za granicą.
avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.