kredyt hipoteczny 2019
24 stycznia 2020
Kredyt Hipoteczny

Co w ubiegłym roku charakteryzowało kredyty hipoteczne w Polsce? Statystyki, trendy i wnioski – podsumowanie 2019 roku pokazuje wyraźne ożywienie na rynku długoterminowych zobowiązań, zwłaszcza w ostatnim okresie. Czy tendencja się utrzyma? Pora to sprawdzić.

Jak wynika z raportu, który przygotowało Biuro Informacji Kredytowej, w I półroczu 2019 roku pozytywne nastroje osłabły. Szczególnie wśród ambitnych trzydziestolatków, którzy liczyli na przedłużenie programu Mieszkanie dla Młodych. To dzięki niemu kilka pierwszych miesięcy w poprzednich latach zawsze było owocne nie tylko dla deweloperów, ale i dla kredytodawców. Wyczekiwana poważna alternatywa w postaci programu Mieszkanie+ nie nadeszła i zapewne jeszcze długo pozostanie na nią poczekać.

Mieszkań od rządu było jak na lekarstwo, ale chęć wejścia w posiadanie własnego M3 nie malała. Najwidoczniej Polacy postanowili nie czekać na mannę z nieba i sięgnęli do własnych oszczędności. A gdy ich zabrakło – po kredyty hipoteczne, których suma wciąż rośnie. Ten fragment rynku kredytowego utrzymuje silną pozycję, a dynamika wzrostu jest większa niż w przypadku zobowiązań zaciąganych na konsumpcję. Jak kredyty hipoteczne w 2019 roku wyglądają pod analitycznym mikroskopem?

Kredyty hipoteczne w Polsce – statystyki

Ogólna liczba kredytobiorców wzrosła między grudniem 2018 roku a czerwcem 2019 roku o 56 tysięcy osób. To suma wszystkich zaakceptowanych wniosków tylko w pierwszym półroczu. Samych chętnych było znacznie więcej na przestrzeni 2019 roku, bo aż 450 tys. osób zdecydowało się wystąpić o udzielenie pomocy finansowej na zakup mieszkania, a tylko w ostatnim miesiącu – 30 tysięcy potencjalnych kredytobiorców.

Nieznaczny wzrost cen na rynku materiałów budowlanych przełożył się także na podniesienie średniej kwoty kredytu hipotecznego. W 2019 roku wyniosła nieco ponad 288 tys. złotych, co stanowi wartościowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego o ponad 17%. Z oficjalnych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że 2020 rok z kredytowym bagażem na plecach przywitało aż 4 miliony Polaków. Magiczna liczba w końcu została przekroczona i zdaje się, że wcale nie będzie maleć. Koniunktura utrzymuje się na wysokim poziomie, a deweloperzy zacierają ręce.

Ważne wydarzenia na rynku kredytów hipotecznych w 2019 r.

Warto także wspomnieć o przełomie, który nastąpił w sprawie kredytów zawartych we frankach szwajcarskich. Spora grupa osób odetchnęła z ulgą, w październiku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał bowiem, że polskie sądy mają prawo unieważnić całą umowę kredytową, jeśli zostaną wykazane zapisy niekorzystne z perspektywy klienta.

Trudno jednak przewidywać, jakie ta precedensowa decyzja będzie miała realne konsekwencje dla rynku kredytów hipotecznych. Warto sprawie zobowiązań zawartych w obcych walutach dalej się przyglądać, ponieważ w ostatnich trzech miesiącach odnotowany został niemal 30% wzrost wysokości odsetek.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami