kredyt hipoteczny 2019
24 stycznia 2020

Co w ubiegłym roku charakteryzowało kredyty hipoteczne w Polsce? Statystyki, trendy i wnioski – podsumowanie 2019 roku pokazuje wyraźne ożywienie na rynku długoterminowych zobowiązań, zwłaszcza w ostatnim okresie. Czy tendencja się utrzyma? Pora to sprawdzić.

Jak wynika z raportu, który przygotowało Biuro Informacji Kredytowej, w I półroczu 2019 roku pozytywne nastroje osłabły. Szczególnie wśród ambitnych trzydziestolatków, którzy liczyli na przedłużenie programu Mieszkanie dla Młodych. To dzięki niemu kilka pierwszych miesięcy w poprzednich latach zawsze było owocne nie tylko dla deweloperów, ale i dla kredytodawców. Wyczekiwana poważna alternatywa w postaci programu Mieszkanie+ nie nadeszła i zapewne jeszcze długo pozostanie na nią poczekać.

Mieszkań od rządu było jak na lekarstwo, ale chęć wejścia w posiadanie własnego M3 nie malała. Najwidoczniej Polacy postanowili nie czekać na mannę z nieba i sięgnęli do własnych oszczędności. A gdy ich zabrakło – po kredyty hipoteczne, których suma wciąż rośnie. Ten fragment rynku kredytowego utrzymuje silną pozycję, a dynamika wzrostu jest większa niż w przypadku zobowiązań zaciąganych na konsumpcję. Jak kredyty hipoteczne w 2019 roku wyglądają pod analitycznym mikroskopem?

Planujesz zakup mieszkania?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse możliwości finansowania

Kredyty hipoteczne w Polsce – statystyki

Ogólna liczba kredytobiorców wzrosła między grudniem 2018 roku a czerwcem 2019 roku o 56 tysięcy osób. To suma wszystkich zaakceptowanych wniosków tylko w pierwszym półroczu. Samych chętnych było znacznie więcej na przestrzeni 2019 roku, bo aż 450 tys. osób zdecydowało się wystąpić o udzielenie pomocy finansowej na zakup mieszkania, a tylko w ostatnim miesiącu – 30 tysięcy potencjalnych kredytobiorców.

Nieznaczny wzrost cen na rynku materiałów budowlanych przełożył się także na podniesienie średniej kwoty kredytu hipotecznego. W 2019 roku wyniosła nieco ponad 288 tys. złotych, co stanowi wartościowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego o ponad 17%. Z oficjalnych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że 2020 rok z kredytowym bagażem na plecach przywitało aż 4 miliony Polaków. Magiczna liczba w końcu została przekroczona i zdaje się, że wcale nie będzie maleć. Koniunktura utrzymuje się na wysokim poziomie, a deweloperzy zacierają ręce.

Ważne wydarzenia na rynku kredytów hipotecznych w 2019 r.

Warto także wspomnieć o przełomie, który nastąpił w sprawie kredytów zawartych we frankach szwajcarskich. Spora grupa osób odetchnęła z ulgą, w październiku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał bowiem, że polskie sądy mają prawo unieważnić całą umowę kredytową, jeśli zostaną wykazane zapisy niekorzystne z perspektywy klienta.

Trudno jednak przewidywać, jakie ta precedensowa decyzja będzie miała realne konsekwencje dla rynku kredytów hipotecznych. Warto sprawie zobowiązań zawartych w obcych walutach dalej się przyglądać, ponieważ w ostatnich trzech miesiącach odnotowany został niemal 30% wzrost wysokości odsetek.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.