koronawirus- nowa metoda ataków cyberprzestępców
16 marca 2020

Portal Cashless powołując się na dane z firmy CyberRescue przestrzega, że z dnia na dzień przybywa doniesień dotyczących oszustów wykorzystujących naiwność osób obawiających się choroby, jaką jest koronawirus. Narażeni na oszustwo są nie tylko klienci indywidualni. Wzmożoną czujność powinny zachować również firmy. Sprawdź co powinieneś wiedzieć w dobie zagrożenia.

Koronawirus – jakie formy przybierają oszustwa

Oszustwa, szczególnie w świecie płatności mobilnych przybierają postać głównie:

  • fałszywych maili np. od Światowej Organizacji Zdrowia, z pomocą których próbuje się wyłudzić dane do logowania i hasła bankowości elektronicznej
  • „sensacyjnych newsów” w mediach społecznościowych, które kierują nas do klikania w podejrzane linki. Ta forma jest aktualnie najbardziej niebezpieczna. Warto zweryfikować źródło zanim w cokolwiek klikniemy.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Jak to wygląda w praktyce?

Artykuły publikowane na Facebooku mogą zawierać film, który zostanie udostępniony po wpisaniu danych logowania do serwisu. Podając je, użytkownik nieświadomie przekazuje te informacje oszustom. Oszuści mogą z nich skorzystać stosując oszustwo „na BLIKa”. Złodziej przejmuje kontrolę nad kontem i prosi osoby z listy kontaktów ofiary o pożyczkę. Może przy tym wspomnieć o nagłej sytuacji i pośpiechu. Okradana osoba nakłaniana jest do podania kodu BLIK oraz do zaakceptowania transakcji w aplikacji mobilnej. Potem oszustom pozostaje już tylko wypłata pieniędzy w bankomacie.

Jeśli ktoś prosi Was o pomoc, albo chce pożyczyć pieniądze – zadzwońcie do tej osoby i upewnijcie się, że to prawda. Aby ochronić swoje koto warto ustawić także dwuetapowe uwierzytelnianie kont społecznościowych – da nam to większe bezpieczeństwo korzystania i ograniczy liczbę przestępstw.

Na niebezpieczeństwo narażeni są nie tylko klienci indywidualni. W dobie zagrożenia oszuści wykorzystują również wyjątkowy stan w firmach. Pamiętajcie, jeśli posiadacie własną firmę, bądźcie czujni nim złożycie jakiekolwiek zamówienie i przelejecie pieniądze. 

Koronawirus a bezpieczeństwo w sieci

Jeśli nie wiesz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci albo jak reagować na coś, co budzi Twoje wątpliwości odwiedź stronę https://www.mbank.pl/bezpieczenstwo/strona-glowna/, gdzie możesz uzyskać niezbędne informacje. 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.