koronawirus- nowa metoda ataków cyberprzestępców
16 marca 2020
Przydatna Wiedza

Portal Cashless powołując się na dane z firmy CyberRescue przestrzega, że z dnia na dzień przybywa doniesień dotyczących oszustów wykorzystujących naiwność osób obawiających się choroby, jaką jest koronawirus. Narażeni na oszustwo są nie tylko klienci indywidualni. Wzmożoną czujność powinny zachować również firmy. Sprawdź co powinieneś wiedzieć w dobie zagrożenia.

Koronawirus – jakie formy przybierają oszustwa

Oszustwa, szczególnie w świecie płatności mobilnych przybierają postać głównie:

  • fałszywych maili np. od Światowej Organizacji Zdrowia, z pomocą których próbuje się wyłudzić dane do logowania i hasła bankowości elektronicznej
  • „sensacyjnych newsów” w mediach społecznościowych, które kierują nas do klikania w podejrzane linki. Ta forma jest aktualnie najbardziej niebezpieczna. Warto zweryfikować źródło zanim w cokolwiek klikniemy.

Jak to wygląda w praktyce?

Artykuły publikowane na Facebooku mogą zawierać film, który zostanie udostępniony po wpisaniu danych logowania do serwisu. Podając je, użytkownik nieświadomie przekazuje te informacje oszustom. Oszuści mogą z nich skorzystać stosując oszustwo „na BLIKa”. Złodziej przejmuje kontrolę nad kontem i prosi osoby z listy kontaktów ofiary o pożyczkę. Może przy tym wspomnieć o nagłej sytuacji i pośpiechu. Okradana osoba nakłaniana jest do podania kodu BLIK oraz do zaakceptowania transakcji w aplikacji mobilnej. Potem oszustom pozostaje już tylko wypłata pieniędzy w bankomacie.

Jeśli ktoś prosi Was o pomoc, albo chce pożyczyć pieniądze – zadzwońcie do tej osoby i upewnijcie się, że to prawda. Aby ochronić swoje koto warto ustawić także dwuetapowe uwierzytelnianie kont społecznościowych – da nam to większe bezpieczeństwo korzystania i ograniczy liczbę przestępstw.

Na niebezpieczeństwo narażeni są nie tylko klienci indywidualni. W dobie zagrożenia oszuści wykorzystują również wyjątkowy stan w firmach. Pamiętajcie, jeśli posiadacie własną firmę, bądźcie czujni nim złożycie jakiekolwiek zamówienie i przelejecie pieniądze. 

Koronawirus a bezpieczeństwo w sieci

Jeśli nie wiesz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci albo jak reagować na coś, co budzi Twoje wątpliwości odwiedź stronę https://www.mbank.pl/bezpieczenstwo/strona-glowna/, gdzie możesz uzyskać niezbędne informacje. 

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami