koronawirus finanse
20 marca 2020

Koronawirus obecnie powoduje duże zamieszanie w życiu codziennym, paraliżując wiele sektorów działań człowieka i gospodarki. Bankowość wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i kontynuuje swoją działalność, nieco modyfikując lub ułatwiając niektóre z codziennie używanych funkcji.

 • W przypadku zaciągniętych kredytów istnieje możliwość odroczenia spłaty części kapitałowej kredytu na Twój wniosek. Oznacza to, że rata za miesiące, w których nastąpiło odroczenie, będzie się składać jedynie z odsetek, które zazwyczaj są niższe niż połowa całej raty. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia spłatę w trudniejszych miesiącach. Im więcej czasu upłynęło od wzięcia kredytu, tym większy jest stosunek części kapitałowej do części odsetkowej i mniejsza rata w przypadku skorzystania z opcji odroczenia.
 • Okres kredytowania również nie ulegnie wydłużeniu. Część kapitałowa z odroczonych miesięcy zostanie równomiernie rozłożona na pozostałe po niej raty kredytowe. Po złożeniu wniosku o odroczenie spłaty rat odpowiedzi decyzyjne zostają akceptowane automatycznie, a cała operacja jest wolna od wszelkich prowizji.
 • Nie wpłynie to również w najmniejszy sposób na Twoją ocenę kredytową w żadnym z banków. Wprowadzenie możliwości odroczenia samej raty kapitałowej było znacznie szybsze niż analogiczna funkcja dla całości raty. Wynika z tego, że banki zdecydowały się na takie rozwiązanie z powodu nagłości sytuacji, jako że wciąż stanowi ono dużą ulgę przy spłacie zobowiązań.

Bankomaty – czy pieniądze są bezpieczne?

Banki nie zablokują wypłat i wpłat pieniędzy na konto. Oznacza to, że bankomaty wciąż są i będą regularnie uzupełniane w zapasy gotówki. Mogą jedynie wystąpić pewne opóźnienia. Warto pamiętać, że bankomaty w Polsce uzupełniają pieniędzmi firmy zewnętrzne, które również mogą mieć problem z liczbą pracowników. Należy sprawdzić na stronie banku lokalizację najbliższego bankomatu oraz godziny pracy banków. Ich oddziały w większości wciąż funkcjonują, lecz niektóre z nich mają skrócone godziny pracy. Część pracowników pracuje zdalnie, co jednak nie wpływa na działanie infolinii ani na możliwość wykonywania transakcji i wypłacania gotówki. Niemniej warto obecnie korzystać z płatności bezgotówkowych. Pamiętaj, że bank nie ma żadnych podstaw do zablokowania wypłat, korzystania ze środków dostępnych na koncie czy przywłaszczenia ich dla siebie. Banki nie naliczą również  żadnych opłat z tytułu posiadania depozytów. Nawet w wypadku sytuacji kryzysowej możliwości korzystania z podstawowych usług bankowych takich jak wypłaty pieniędzy nie zostaną zablokowane.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Koronawirus a płatność kartą i zasady działania placówek bankowych

Banki sukcesywnie od dnia 20 marca wprowadzają możliwość płatności kartą zbliżeniowo do 100 złotych bez konieczności podawania kodu PIN. Bezpośredni termin wprowadzenia tej funkcji jest uzależniony od sklepów i dnia, w którym te zaktualizują swoje terminale. 

Jakie konsekwencje niosą za sobą zmiany w godzinach funkcjonowania oddziałów bankowych?

 • W przypadku zamówienia awizacji gotówkowej i braku możliwości jej odebrania w placówce nie zostanie pobrana żadna dodatkowa prowizja ani opłata. Jeżeli zaś tak się stanie, zostanie ona zwrócona.
 • Jeśli zamówiłeś dokument (np. umowę kredytową, zaświadczenie) do placówki, do której obecnie nie masz dostępu z powodu tymczasowego zamknięcia, możesz bez problemu zwrócić się do innego otwartego oddziału bankowego. Aby go otrzymać, wystarczy podać numer dyspozycji, który jest wysyłany mailem lub SMS-em po złożeniu wniosku o dokument.
 • Warto też wiedzieć, że ubezpieczenie na życie od chorób zostanie wypłacone także w przypadku zachorowania na koronawirusa.

Koronawirus nie wpłynie na bezpieczeństwo Twojej gotówki, ani nie wygeneruje dodatkowych kosztów związanych z usługami bankowymi. Pamiętaj jednak, żeby ze swojej strony zrobić wszystko w kierunku ograniczenia aktywności poza domem. Warto korzystać z alternatyw przygotowanych przez banki. Oczywiście, warunki w każdym z banków mogą się różnić. Zachęcamy przed podjęciem jakichkolwiek działań sprawdzenie informacji na stronach poszczególnych banków.

>> Sprawdź więcej informacji o zmianach w płatnościach zbliżeniowych 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.