zdolność leasingowa
31 maja 2024

Czy zdolność leasingowa oznacza to samo, co zdolność kredytowa?  Jak sprawdzić i interpretować swoją zdolność leasingową? To od niej będzie zależało, czy Twoje starania o finansowanie np. samochodu, komputera czy sprzętu biurowego, zakończą się sukcesem. Warto też mieć rozeznanie, czy wszystkie firmy leasingowe kierują się takimi samymi wytycznymi przy udzielaniu leasingu. Kontynuuj czytanie, by rozszerzyć swoją wiedzę.

Zdolność leasingowa a zdolność kredytowa

Leasing to forma finansowania będąca alternatywą dla tradycyjnych kredytów bankowych. Umożliwia on nabycie pojazdów, maszyn czy urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, bez konieczności angażowania dużego kapitału własnego już na wstępie. W leasing można brać nie tylko ruchome sprzęty, ale także nieruchomości albo oprogramowanie. Popularna jest przy tym opinia, że uzyskanie leasingu jest prostsze niż zdobycie kredytu, choćby z uwagi na łatwiejsze do spełnienia formalności czy wymagany krótszy okres prowadzenia działalności.

Firmy i instytucje finansowe oferujące takie produkty jak leasing czy kredyt, każdorazowo chronią się przed ryzykiem straty. Robią to, analizując zdolność kredytową klienta, wymagając zabezpieczeń lub gwarancji oraz ustalając szczegółowe warunki umowy, które minimalizują to potencjalne ryzyko. Dzieje się tak zawsze, bez względu na to, czy we wniosku widnieją dane osoby fizycznej, czy firmy. Bez różnicy też, czy instytucja finansowa sprawdzi zdolność kredytową, czy leasingową klienta — są to tożsame działania, których efektem jest ocena zdolności klienta do spłaty zobowiązania. Ów parametr jest decydujący przy udzielaniu finansowania.

Nie wiesz jaki rodzaj leasingu wybrać?

Spytaj o to eksperta mFinanse

Zdolność kredytowa przy leasingu. Co jest brane pod uwagę przy ocenie?

Ocena zdolności kredytowej ma znaczenie nie tylko dla firmy leasingowej, ale też dla samego leasingobiorcy. Chociażby dlatego, że chroni go przed nadmiernym zadłużeniem. Dlatego podczas analizy wniosku o udzielenie leasingu, zostaną wzięte pod uwagę następujące czynniki:

 • dochody i stabilność finansowa,
 • historia kredytowa,
 • wydatki i inne zobowiązania finansowe,
 • sprawdzenie leasingobiorcy w dostępnych bazach,
 • ocena firmy (branża, forma uzyskiwania dochodu),
 • wartość i rodzaj leasingowanej rzeczy.

To, w jaki sposób firma leasingowa zaopiniuje wniosek, zależy często od jej wewnętrznych wytycznych. Należy mieć na uwadze, że podczas gdy jeden leasingodawca będzie wymagał, aby przedsiębiorstwo funkcjonowało na rynku co najmniej pół roku, innemu wystarczą trzy miesiące udokumentowanej działalności, a jeszcze inny zgodzi się udzielić finansowania nowej, niedawno zarejestrowanej firmie.

Brak historii kredytowej nie wyklucza możliwości otrzymania leasingu.

Myślisz o leasingu?

Spytaj o to eksperta mFinanse

Do tych najczęściej wymaganych dokumentów wymaganych w procesie należą:

 • wniosek leasingowy,
 • wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS,
 • dokumenty finansowe w zależności od rodzaju prowadzonej księgowości
 • w przypadku osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej — dowód osobisty, zaświadczenie o zatrudnieniu, zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów
 • dokumenty dotyczące przedmiotu leasingu

Procedura uproszczona oraz trudny leasing. Jakie formalności?

Wpływ na to, jakie dokumenty należy dostarczyć do firmy leasingowej oraz jak zostanie przeprowadzona ocena zdolności leasingowej, w dużej mierze zależy od tego, czy konkretny przypadek zostanie zakwalifikowany do procedury uproszczonej czy standardowej.

Procedura uproszczona to rozwiązanie kierowane do osób i firm, które mają wysoką wiarygodność finansową, nie figurują w spisach dłużników i mają pozytywną historię kredytową. Leasingodawca sprawdzi ją np. w bazie danych Biura Informacji Kredytowej. Do procedury uproszczonej nie są zazwyczaj potrzebne deklaracje PIT, bilanse czy wyciąg z księgi przychodów i rozchodów firmy. Zwykle wystarczy wskazać we wniosku przedmiot, który chce się kupić, podać swoje dane z dowodu osobistego i przejść weryfikację. Cała procedura jest szybka i często można przez nią przejść online. W ten sposób można sfinansować np. auto czy sprzęt biurowy.

W innym przypadku leasingodawca zastosuje procedurę standardową. Taka procedura jest stosowana również dla przedmiotów specjalistycznych lub nietypowych sprzętów, które są trudno zbywalne.

Jak sprawdzić, czy dostanę leasing?

Przed złożeniem wniosku o leasing, warto sprawdzić, czy ma się szanse na uzyskanie takiej formy finansowania. Po wybraniu przedmiotu leasingu zweryfikuj możliwość finansowania korzystając ze specjalnego kalkulatora leasingowego. Kolejna sprawa to zrozumienie warunków, na jakich leasingodawca oferuje umowy leasingowe oraz poznanie całkowitego kosztu finansowania. Na tej podstawie można policzyć wysokość miesięcznej raty. Dobrym rozwiązaniem jest też kontakt się z ekspertem mFinanse, który opowie o różnych formach finansowania i pomoże w wyborze najlepszej oferty. Dodatkowo uzyskasz także wsparcie w skompletowaniu niezbędnych dokumentów i przejściu przez cały proces.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.