Epidemia a kredyt hipoteczny na mieszkanie
21 kwietnia 2020
Kredyt Hipoteczny

Czy bank udzieli mi kredytu hipotecznego w czasie pandemii? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Koronawirus mocno wpływa na nasze życie i otaczającą nas rzeczywistość. Wciąż jednak wiele osób chce spełnić swoje marzenie o własnym domu, czy mieszkaniu. Banki nadal są i na pewno będą skłonne pomagać w realizacji takich celów. Zmianie mogą ulec za to procedury i wymagania banków względem kredytobiorców. Jeśli jesteś zdecydowany na kupno mieszkania, instytucje te wciąż Ci w tym pomogą. Będzie jednak trzeba się do tego trochę inaczej przygotować i mieć więcej cierpliwości.

Jak skontaktować się z bankiem w czasach pandemii?

W związku z obostrzeniami wprowadzanymi przez rząd, a także dla zwiększenia bezpieczeństwa wiele banków zamknęło część swoich oddziałów lub zmieniło godziny ich otwarcia. Dlatego, jeśli zamierzasz udać się do któregoś z nich, sprawdź najpierw w Internecie, w jakich godzinach otwarty jest dany oddział. Jednak, jeśli ze względów bezpieczeństwa wolisz nie odwiedzać stacjonarnego oddziału banku, to nie ma problemu. Z ekspertem finansowym i każdym bankiem skontaktujesz się także zdalnie. Może to być za pośrednictwem telefonu, czy też przez specjalny formularz na stronie banku. Wszystko bez wychodzenia z domu.

Aby wybrać interesującą nas ofertę banku można również skorzystać z pomocy kompetentnych i doświadczonych firm pośrednictwa kredytowego, których eksperci również zdalnie mogą dla nas przygotować taką ofertę. 

Banki rozpatrują każdy wniosek indywidualnie

Zarówno kredytobiorcy, jak i banki nie chcą rezygnować z kredytów hipotecznych. Dla tych pierwszych to realizacja marzeń o własnym kącie, a dla drugich zarobek. Instytucje finansowe uważnie obserwują rynek i bardzo dynamicznie reagują na wszystkie zmiany. Część banków nie wprowadziła jeszcze żadnych radykalnych zmian do procesów i wymagań związanych z udzielaniem kredytu hipotecznego. Banki rozpatrują każdy wniosek o kredyt indywidualnie. Eksperci zapewne już teraz analizują, które zawody są w grupie ryzyka jakie zbiera epidemia. Jednak w dalszym ciągu duże znaczenie będzie miała historia kredytowa, wysokość dochodu oraz rodzaj umowy, na podstawie której dostajesz wynagrodzenie. Może wydłużyć się czas oczekiwania na decyzję kredytową, banki będą chciały zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja gospodarcza. Także z powodu ograniczeń nałożonych przez rząd, analiza po prostu może zająć więcej czasu niż w normalnych warunkach.

Epidemia a niższa cena mieszkań?

Kwoty za metr kwadratowy rosły w ostatnim czasie w Polsce bardzo szybko. Koronawirus może ten wzrost spowolnić. Dlatego też ceny nieruchomości mogą się zmniejszyć, wzrastać znacznie wolniej lub ustabilizować się na obecnym poziomie. Pozwoli to na zwiększenie dostępności mieszkań dla osób, które z uwagi na szybko rosnące ceny nie decydowały się na kredyt hipoteczny. Każdy kryzys jednak w końcu mija i z czasem sytuacja gospodarcza będzie się stabilizować, firmy będą chciały odrabiać straty, a ludzie zarabiać. Kredyty hipoteczne wciąż będą dostępnym i najłatwiejszym sposobem na zdobycie upragnione mieszkania.

Jeśli więc chcesz zakupić własną nieruchomość, nie wahaj się skontaktować z ekspertem finansowym.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami