23 kwietnia 2019
Finanse

Ile rocznie pieniędzy pożyczają Polacy znajomym i rodzinie? Ile razy okres, w którym pieniądze nie zostały oddane, wydłużał się, a tobie niezręcznie było przypominać o tym po raz kolejny, zatem puszczałeś to w niepamięć?

Często nie myślimy o pieniądzach pożyczonych znajomym i rodzinie stwierdzając, że ze względu na więź, nie jest to dla nas duża strata, nawet jeśli nigdy ich nie odzyskamy.

Ile pożyczamy? Statystyki:

  • statystyczny Polak pożycza swoim bliskim od 250 do 450 zł rocznie
  • ten sam Polak, który pożycza innym, stara się nie zadłużać na kwotę wyższą niż 50 złotych 
  • pożyczamy zazwyczaj drobne sumy ale także takie dochodzące 5000 zł 
  • to właśnie znajomi i rodzina najczęściej proszą nas o pożyczki 
  • tak często, jak pożyczamy, zapominamy o zwrocie małych kwot, zatrzymując je na tzw. „wieczne nieoddanie”

15,3%* obywateli ma trudność z odzyskiwaniem swoich zadłużeń od osób blisko z nimi związanych. Problem ten pojawia się w sytuacjach tak trywialnych jak składka na prezent da znajomych, wspólne płacenie za wakacje, bilety, czy inne formy rozrywki. Zwykle tłumaczeniem jest brak gotówki, brak dostępu do bankomatu, czy zapominalstwo.

Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest BLIK. Przelewy można załatwić natychmiastowo np. na numer telefonu, rozliczając wspólny rachunek w restauracji. Przelewy natychmiastowe, dostępne w wielu bankach, również są wygodnym wyjściem. Jeśli jednak nie chcesz załatwić tego od razu, odrobina asertywności w sprawach finansowych jest niezwykle potrzebna. Nie powinieneś bać się odzyskać swoją własność. Dbaj tylko o to, by samemu być w porządku ze swoimi zadłużeniami wobec najbliższych.

*Badanie Censuswide na zlecenie PayPala

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami