Bezpieczny Kredyt 2 w PKO Banku Polskim
13 listopada 2023

Z programem Bezpieczny Kredyt 2% zyskujesz dopłaty do 120 rat kredytu hipotecznego. Niewątpliwą zaletą programu jest też brak limitu cenowego za metr kwadratowy nieruchomości – to Ty decydujesz, jakie mieszkanie bądź dom kupisz. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2% w PKO Banku Polskim.

Pierwszy kwartał 2023 r. upłynął pod znakiem znacznie mniejszej liczby zapytań o kredyty mieszkaniowe niż miało to miejsce w analogicznym okresie rok wcześniej. Ten trend nie umknął uwadze analityków z Biura Informacji Kredytowej, którzy sugerowali, że powodem może być wstrzymywanie się przed zaciągnięciem kredytu do momentu uruchomienia rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Interesuje Cię kredyt hipoteczny z rządową dopłatą w PKO Banku Polskim?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

I faktycznie — gdy z początkiem lipca rozpoczął się nabór wniosków o kredyty możliwe do dotowania z programu, liczby wystrzeliły. Tylko we wrześniu 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wynosiła 36,6 tys., podczas gdy rok wcześniej było to 13,5 tys. osób. W lipcu i sierpniu br. rozbieżności względem wskaźników z poprzedniego roku były jeszcze większe. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników, ale jednym z nich niewątpliwie jest kredyt z dofinansowaniem.

Bezpieczny Kredyt 2%. Czemu jest atrakcyjny?

Celem programu Bezpieczny Kredyt 2% jest ułatwienie zakupu pierwszej nieruchomości osobom, które wcześniej z różnych względów nie zdecydowały się na ten krok. Celowo pada tu słowo „nieruchomość”, a nie „mieszkanie”, ponieważ kredytem z rządowym wsparciem można sfinansować także:

 • zakup domu (lub wspomnianego mieszkania) z ewentualnym wykończeniem,
 • budowę i wykończenie domu oraz zakup działki budowlanej pod budowę domu,
 • wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej,
 • dokończenie budowy domu.

Na żadną ze wspomnianych inwestycji nie jest nałożony limit cenowy za metr kwadratowy. Oznacza to, że przy udzielaniu dotacji nie jest brane pod uwagę, czy kupuje się kawalerkę w centrum Warszawy z ceną za metr rzędu 20 tys. zł, czy mieszkanie do remontu wycenione na 4 tys. zł. Istotne są jedynie maksymalne kwoty kredytu, a wynoszą one:

 • 500 tys. zł w przypadku singla,
 • 600 tys. zł dla małżeństwa albo pary wychowującej co najmniej jedno wspólne dziecko.

W przypadku, gdy kredyt jest udzielany na dokończenie budowy domu, limity wynoszą:

 • 100 tys. zł, gdy kredytobiorca prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe,
 • 150 tys. zł, gdy kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzi co najmniej jedno dziecko.

Wiele osób interesuje się Kredytem 2% ze względu na możliwość zaciągnięcia zobowiązania bez wkładu własnego. Taka możliwość istnieje, trzeba tylko skorzystać z innego programu rządowego — Mieszkanie bez wkładu własnego — i część potrzebną na wkład własny ubezpieczyć w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie nie może być większe niż 100 tys. zł.

Przede wszystkim jednak, program Bezpieczny Kredyt 2% zapewnia dopłaty do 120 rat kredytu hipotecznego. Oznacza to, że przez 10 lat spłacania zobowiązania, raty będą odpowiednio mniejsze.

Ile wynosi oprocentowanie przy Kredycie 2%?

Wbrew nazwie, oprocentowanie Bezpiecznego Kredytu nie musi wynosić 2% przez cały okres kredytowania. W pierwszym 5-letnim okresie oprocentowanie kredytu składa się z marży banku wynoszącej 2% oraz stałej stopy bazowej. Po tym okresie wartość stopy bazowej może się zmienić. A po 10 latach — gdy raty przestaną być dofinansowywane — warunki kredytu mogą się zmienić. Na stronie internetowej PKO Banku Polskiego można znaleźć informację, zgodnie z którą oprocentowanie kredytu ustalane jest indywidualnie. W trakcie obowiązywania stałej stopy procentowej jest sumą 5-letniej stałej stopy bazowej i marży, natomiast w trakcie obowiązywania zmiennej stopy procentowej — wskaźnika referencyjnego i marży. Dopłaty nie wpływają na zmianę oprocentowania kredytu, a jedynie pomniejszają raty.

Myślisz o Kredycie 2% w PKO Banku Polskim?

Skonsultuj zdolność kredytową z ekspertem mFinanse

Kto może otrzymać Kredyt 2% w PKO Banku Polskim?

Rządowy program skierowany jest do osób, które nie posiadają prawa własności domu ani mieszkania. Ponadto muszą one spełniać następujące warunki:

 • w dniu złożenia wniosku mieć mniej niż 45 lat. W przypadku małżeństwa/pary niepozostającej w związku małżeńskim, przynajmniej jedna osoba musi spełniać to kryterium;
 • w dniu złożenia wniosku nie można być stroną umowy innego kredytu hipotecznego. Warunek ten rozciąga się na trzy lata wstecz;
 • nie można także posiadać praw własności do żadnej nieruchomości ani udziałów w nieruchomości (wyjątki są opisane w Ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe);
 • posiadać zdolność kredytową. Tak jak w przypadku każdego kredytu hipotecznego warunkiem do otrzymania Bezpiecznego Kredytu 2% jest zdolność kredytowa. Bank sprawdzi, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Na stronie PKO Banku Polskiego widnieje informacja, że przy ocenianiu zdolności kredytowej uwzględniony zostanie cały okres spłaty kredytu w dniu udzielenia finansowania Bezpiecznego Kredytu 2%;
 • jeśli kredytobiorca wnosi wkład własny, jego maksymalna wysokość nie może przekraczać 200 tys. zł (wyjątki opisane są w ustawie).

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Bezpiecznym Kredycie w PKO BP?

Minimalny okres spłaty to 15 lat. Jeśli po 10 latach poziom stóp procentowych sprawi, że raty dużo wzrosną, będzie można wydłużyć okres spłaty kredytu maksymalnie o 5 lat.

Wg aktualnych założeń, z programu Bezpieczny Kredyt 2% można korzystać do 31 grudnia 2027 r.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.