bezpieczny kredyt alior bank
31 października 2023

Bezpieczny kredyt 2 procent to program dopłat do kredytu hipotecznego, które można otrzymywać przez 10 lat od momentu zaciągnięcia zobowiązania. Ma to ułatwiać zakup pierwszego mieszkania osobom, które dotychczas nie miały wystarczającej zdolności kredytowej albo koszty kredytu były dla nich zbyt wysokie. Jednym z banków, które jako pierwsze zaczęły udzielać Bezpiecznego kredytu 2 proc. jest Alior Bank. Sprawdź, czy możesz skorzystać z programu i jak wyglądają formalności.

Bezpieczny kredyt 2 procent został uruchomiony 3 lipca 2023 roku i jest częścią programu Pierwsze Mieszkanie. Po niespełna czterech miesiącach Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że złożono ponad 71,6 tys. wniosków kredytowych, a 24,3 tys. umów ma już status „podpisane”. Łącznie udzielono kredytów na 9,7 mld zł. Średnia kwota kredytu to w zaokrągleniu 400 tys. zł.

W tym samym czasie, gdy rząd podzielił się powyższymi statystykami, media informowały o boomie na rynku nieruchomości. Popyt na mieszkania w drugiej połowie 2023 r. jest bardzo duży, a jako jeden z motorów napędzających ten stan rzeczy, eksperci wskazują właśnie Bezpieczny kredyt 2 proc.

Interesuje Cię kredyt hipoteczny z rządową dopłatą w Alior Bank?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Bezpieczny Kredyt 2 procent – warunki otrzymania dofinansowania

Aby skorzystać z kredytu 2 procent należy spełniać następujące warunki:

 • mieć mniej niż 45 lat i być singlem,
 • w przypadku osób, które są w związku małżeńskim lub w związku nieformalnym i wychowują wspólne dziecko/dzieci – kryterium wiekowe musi spełniać przynajmniej jedna osoba,
 • ubiegając się o kredyt nie można mieć (teraz ani w przeszłości) mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu, a także kredytu hipotecznego; osoba z którą prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe nie może posiadać prawa do nieruchomości w okresie pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym (czyli np. od dnia zawarcia małżeństwa albo urodzenia wspólnego dziecka),
 • maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł.,
 • maksymalna wysokość kredytu dla małżeństwa/pary wychowującej wspólne dziecko jest zwiększona do 600 tys. zł,
 • w warunkach programu nie określono minimalnej ani maksymalnej ceny za metr kwadratowy nieruchomości,
 • dopłaty przysługują zarówno do kredytów na domy i mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Kredyt może także posłużyć do sfinansowania zakupu działki budowlanej.

W Ustawie z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc. określono także wyjątki od zasady pierwszej nieruchomości, które dotyczą m.in. nieruchomości dziedziczonych.

Ile można zaoszczędzić z kredytem 2 procent?

Osoby, które otrzymały kredyt hipoteczny w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 proc., przez pierwsze 10 lat spłacania zobowiązania będą otrzymywały dopłaty do rat. Dopłata będzie wynosiła tyle, ile wynosi różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w banku kredytującym, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Oszczędności na kredycie 2 proc. można także obliczyć, korzystając z kalkulatora:

W okresie otrzymywania dopłat, raty muszą być malejące. Gdy spłacone zostanie 120 rat i wyczerpią się dopłaty, kredyt domyślnie będzie spłacany w ratach równych, jednak o szczegółowe warunki najlepiej pytać w konkretnych bankach.

Kredyt 2 procent w Alior Bank

Jednym z banków, który oferuje Bezpieczny kredyt 2 proc. już od lipca 2023 r., jest Alior Bank. Zobowiązanie na preferencyjnych warunkach będzie tam udzielane do 31 grudnia 2027 r., a w przypadku kredytu na dokończenie budowy domu — do 31 grudnia 2025 r. Jednym z warunków otrzymania kredytu jest minimum 15 lat okresu spłaty. Maksymalny okres kredytowania to 30 lat. Kredyt — zgodnie z zapisami Ustawy — musi zostać udzielony w złotówkach.

Stopa oprocentowania kredytu w okresie pierwszych 120 miesięcy spłaty zobowiązania będzie okresowo stała, ustalana na okres 60 miesięcy. W tym samym czasie kredyt będzie spłacany w ratach malejących, a po wygaśnięciu dopłat — w ratach równych. Alior Bank daje jednak możliwość wnioskowania o utrzymanie dotychczasowego sposobu spłaty.

Bezpieczny kredyt 2 procent w Alior Bank a wkład własny

W Alior Bank wniosek o Bezpieczny kredyt 2 proc. można składać także wtedy, gdy nie ma się odłożonych pieniędzy na wkład własny. Jest to możliwe, gdy skorzysta się jednocześnie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

W innych przypadkach, analogicznie jak przy każdym kredycie hipotecznym, Bezpieczny kredyt 2 proc. wymaga wkładu własnego. Nie może on być jednak wyższy niż 200 tys. zł. Warto zaznaczyć, że wkład własny nie musi być wnoszony w gotówce — może to być np. niezabudowana nieruchomość gruntowa. Wówczas limit kwotowy nie obowiązuje, ale trzeba pamiętać, że łączna wysokość wkładu i kredytu na 2 proc. nie może przekroczyć kwoty 1 mln zł.

Wkładem własnym może być też działka z rozpoczętą budową pod warunkiem, że kredyt jest zaciągany na potrzeby dokończenia inwestycji. W takim wypadku maksymalne kwoty kredytu z dofinansowaniem są inne i wynoszą odpowiednio 100 tys. zł dla singli i 150 tys. zł dla par.

Alior Bank: Bezpieczny kredyt i 4 tys. zł na zakupy

Jeśli wniosek o Bezpieczny kredyt 2 proc. złożony w Alior Bank zostanie rozpatrzony pozytywnie, umowa podpisana, a kredyt uruchomiony do 29 grudnia br., można skorzystać z dodatkowej promocji. Bank oferuje klientom karty podarunkowe o wartości 4 tys. zł., możliwe do zrealizowania w sklepach: agatameble.pl, Komfort, Media Expert, RTV EURO AGD oraz VORWERK (Thermomix®, Kobold).

Warunkiem jest złożenie wniosku kredytowego nie później niż do 30 listopada 2023 r., wyrażenie zgody na kontakty marketingowe, a następnie rejestracja na specjalnej stronie internetowej.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.