kredyt informacje
30 września 2020
Kredyt Hipoteczny Przydatna Wiedza

Zamierzasz kupić nieruchomość, ale nie możesz pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu z własnych środków? Rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, żeby bank wydał pozytywną decyzję o jego przyznaniu.

Kredyt hipoteczny ― co to jest?

Kredyt hipoteczny to kredyt długoterminowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości na rzecz banku. Co to oznacza? Kredyty celowe, do których należy kredyt hipoteczny, mają określone przeznaczenie. W tym przypadku to zakup nieruchomości, działki budowlanej bądź remont domu lub lokalu. Na podstawie umowy zawartej z bankiem zobowiązujesz się do spłaty konkretnej sumy w ratach.

W pierwszej kolejności dowiedz się, jaką masz zdolność kredytową oraz przeanalizuj, jaki wkład własny możesz wpłacić. Następnie zwróć uwagę, jakie oprocentowanie ma kredyt hipoteczny, jaka jest prowizja za udzielenie kredytu i ile wynosi jego całkowita wartość. Kredyt może być udzielony maksymalnie na 35 lat.

Zdolność kredytowa

Posiadanie zdolności jest niezbędne, jeśli chcesz sprawnie otrzymać kredyt hipoteczny. Banki uwzględniają kilka czynników:

 • kwotę kredytu i czas spłaty;
 • formę zatrudnienia;
 • miesięczny dochód;
 • wysokość wkładu własnego;
 • finansowe zobowiązania (inne kredyty i pożyczki);
 • liczbę osób w gospodarstwie domowym.

Zwiększysz szansę na kredyt hipoteczny, jeśli zdecydujesz się go wziąć wspólnie z drugą osobą, np. małżonkiem, rodzicem czy rodzeństwem. Musisz mieć też ustalony cel, czyli np. wybraną nieruchomość. Kalkulator zdolności kredytowej szacuje kwotę kredytu, o jaką możesz się starać. W ten sposób ocenisz, czy Twoje oczekiwania są realne. Istotną rolę odgrywa również Twój wiek, ponieważ to od niego zależy, kiedy skończysz spłacanie.

Czy wkład własny jest konieczny?

Tak! Kiedy decydujesz się na kredyt hipoteczny, jesteś zobowiązany do wpłacenia wkładu własnego, który zazwyczaj wynosi 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Jednak niektóre banki pozwalają na minimalny wkład na poziomie 10%. W przypadku planów związanych z kredytem na budowę domu, wkładem własnym może być posiadana działka budowlana.

Analiza umowy kredytu hipotecznego

Przed uruchomieniem kredytu, przeanalizuj umowę i dokładnie sprawdź:

 • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (im niższe RRSO, tym lepiej);
 • koszt ubezpieczenia pomostowego lub ubezpieczenia niskiego wkładu własnego;
 • system spłat (raty równe bądź malejące);
 • wysokość wszystkich prowizji i opłat dodatkowych;
 • koszt innych zobowiązań, np. dodatkowego ubezpieczenia na życie.

Dokładna analiza pokaże całkowity koszt kredytu hipotecznego, na który chcesz się zdecydować. Eksperci mFinanse pomogą Ci rozwiać wszystkie wątpliwości.

Uruchomienie kredytu i finalizacja formalności

Skompletuj dokumenty niezbędne do złożenia wniosku kredytowego. Dodatkowo przemyśl możliwość wcześniejszej całkowitej lub częściowej spłaty kredytu oraz pokrycia opłat okołokredytowych (np. kosztów wyceny nieruchomości lub notariusza). Po zaakceptowaniu warunków i podpisaniu umowy możesz cieszyć się w pełni z nowej inwestycji.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami